O nas

„Pierwszą rzeczą, którą Bóg uczynił jest miłość”

Giorgios Seferis

Motto z książki „Nasz wspólny Dom”

Początki tczewskiego Domu Dziecka sięgają 1946 r., kiedy po dniach wojennej pożogi powstała placówka dająca schronienie samotnym dzieciom. Początkowo mieściła się w Morzeszczynie, wiosce położonej na północnym pograniczu Kociewia. Pod koniec roku 1947 Dom Dziecka został przeniesiony do Tczewa. Twórcami owego domu byli małżonkowie Władysław i Jadwiga Jędruch, zwani wujciem i ciocią. To oni stworzyli jego bazę oraz rodzinną atmosferę szacunku i życzliwości, a przede wszystkim bezpieczeństwa (zdjęcia z książki).

Pierwszymi wychowankami Domu Dziecka była mała grupa dzieci. Szybko jednak przybywali do niego nowi wychowankowie. I tak ich liczba wzrosła do 70 podopiecznych – dzieci w wieku od 3 do kilkunastu lat. W tym okresie dziećmi, oprócz Państwa Jędruchów, zajmowała się zatrudniona przez nich kadra, w której skład wchodziło czterech wychowawców, a także obsługa kuchenna, szwaczka, palacz oraz dozorca.

Ważną datą w historii Domu Dziecka w Tczewie był rok 1953, kiedy to kilkunastoosobowa grupa pełnoletnich wychowanków opuściła placówkę. Kilkoro z nich podjęło studia na wyższych uczelniach. Pozostali rozpoczęli pracę zawodową. Na zwolnione w placówce miejsca przybyli kolejni podopieczni. Nowoprzybyłe dzieci miały zazwyczaj jednego lub oboje rodziców, a przyczyną umieszczenia ich w Domu Dziecka z mocy postanowień Sądu była niewydolność wychowawcza rodziców.

1 września 1974 r. Państwo Jędruchowie przeszli na emeryturę. Stanowisko Dyrektora Domu Dziecka w Tczewie objął Teodor Prabucki. Pierwsze swoje działania nowy dyrektor skierował w stronę rewitalizacji placówki. W tym czasie nastąpił również wzrost liczebności kadry pedagogicznej. Za wychowanków odpowiadało 10 pracowników.

W 1982 r. Dyrektor Teodor Prabucki przekazał swoje obowiązki Pani Urszuli Giełdon. Nowa Pani Dyrektor była nauczycielką z 20-letnim stażem pracy pedagogicznej. Wraz z przejęciem kompetencji kierowniczych, przejęła Dom Dziecka z organizacją swojego poprzednika. Mottem Pani Urszuli było, aby „jak najczęściej przebywać z wychowankami”, co pozwalało jej poznać potrzeby dzieci.

Po odejściu Pani Urszuli Giełdon ze stanowiska w lutym 1989 r., posadę Dyrektora objął Pan Edward Dembiński. Pod jego kierunkiem w latach 1989-2010 Dom Dziecka przeszedł ogromne przemiany organizacyjne. To dzięki jego uporowi udało się rozbudować placówkę, wyposażyć ją w niezbędny sprzęt oraz pozyskać zaprzyjaźnionych ludzi wspierających Dom Dziecka. Ogrom zasług Pana Edwarda Dembińskiego na rzecz dzieci i placówki sprawił, że w 2011 r. otrzymał on Złoty Krzyż Zasługi.

We wrześniu 2011 r., po odejściu Pana Edwarda na zasłużoną emeryturę, stanowisko Dyrektora Domu Dziecka objęła Pani Katarzyna Ellert, wieloletni wychowawca Domu Dziecka w Tczewie. Dokonała ostatecznego przekształcenia placówki – zgodnie z wymogami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pani Ellert funkcję swoją pełniła do maja 2015 r. W czerwcu 2015 r. Zarząd Powiatu powołał na stanowisko Dyrektora Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych panią Elżbietę Protasiuk. Centrum zapewnia obsługę administracyjną 3 wyodrębnionych placówek:

  • placówka w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 6, – Zakończenie działalności z dniem 18.12.2020 r.
  • placówka w Tczewie przy ul. Kopernika 1/3B,  – Likwidacja z dniem z dniem 31.12.2017r.
  • placówka w Narkowach przy ul. Tczewskiej 21.
  • placówka w Tczewie przy ul.Wyspiańskiego 2a
  • placówka w Tczewie przy ul.Kossaka 16

Obecnie każda placówka opiekuńczo-wychowawcza ma swojego koordynatora organizującego pracę w grupie wychowawczej. W placówkach podległych Centrum zatrudnia się od 5 do 6 wychowawców w każdej grupie liczącej do 14 dzieci. Łącznie liczba wychowanków mogących przebywać w placówkach to 42 dzieci.